FILM Clips Watch & Share oscar nominees with your friends: 

 

 

oscar 2010 nominations ]

Oscars 2010 Nominations  The 82nd Academy Awards -Hurt Locker wins

This year's Oscars were different -- two hosts, 10 best picture nominees and... interpretive dance? We take a look at the marathon broadcast ceremony.

Oscar Nominees 2008 :Full list of Academy Award winners!

Posted 02/24/2008 | found at hollywood.tv/ 

BEST PICTURE
"Atonement"
"Juno"
"Michael Clayton"
"No Country for Old Men" (Winner)
"There Will Be Blood"



BEST ACTRESS
Cate Blanchett, "Elizabeth: The Golden Age"
Julie Christie, "Away From Her"
Marion Cotillard, "La Vie en Rose"(Winner)
Laura Linney, "The Savages"
Ellen Page, "Juno"



BEST ACTOR
George Clooney, "Michael Clayton"
Daniel Day-Lewis, "There Will Be Blood"(Winner)
Johnny Depp, "Sweeney Todd"
Tommy Lee Jones, "In the Valley of Elah"
Viggo Mortensen, "Eastern Promises"



BEST SUPPORTING ACTRESS
Cate Blanchett, "I'm Not There"
Ruby Dee, "American Gangster"
Saoirse Ronan, "Atonement"
Amy Ryan, "Gone Baby Gone"
Tilda Swinton, "Michael Clayton" (Winner)



BEST SUPPORTING ACTOR
Casey Affleck, "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford"
Javier Bardem, "No Country for Old Men"(Winner)
Hal Holbrook, "Into The Wild"
Philip Seymour Hoffman, "Charlie Wilson's War"
Tom Wilkinson, "Michael Clayton"



BEST DIRECTOR
Paul Thomas Anderson, "There Will Be Blood"
Joel Coen and Ethan Coen, "No Country for Old Men" (Winner)
Julian Schnabel, "The Diving Bell and the Butterfly"
Tony Gilroy, "Michael Clayton"
Jason Reitman, "Juno"



BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Diablo Cody, "Juno" (Winner)
Nancy Oliver, "Lars and the Real Girl"
Tony Gilroy, "Michael Clayton"
Brad Bird, Story by Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird, "Ratatouille"
Tamara Jenkins, "The Savages"



BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Thomas Anderson, "There Will Be Blood"
Christopher Hampton, "Atonement"
Ronald Harwood, "The Diving Bell and the Butterfly"
Joel Coen and Ethan Coen, "No Country for Old Men"(Winner)
Sarah Polley, "Away From Her"



BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
"Beaufort" (Israel)
"The Counterfeiters" (Austria) (Winner)
"Katyn" (Poland)
"Mongol" (Kazakhstan)
"12" (Russia)



BEST ANIMATED FILM
"Persepolis"
"Ratatouille"(Winner)
"Surf's Up"



BEST ART DIRECTION
"American Gangster"
"Atonement"
"The Golden Compass"
"Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street"(Winner)
"There Will Be Blood"



BEST CINEMATOGRAPHY
"The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford" Roger Deakins
"Atonement," Seamus Mcgarvey
"The Diving Bell and the Butterfly," Janusz Kaminski
"No Country For Old Men," Roger Deakins
"There Will Be Blood," Robert Elswit (Winner)



BEST COSTUME DESIGN
"Across the Universe," Albert Wolsky
"Atonement," Jacqueline Durran
"Elizabeth: The Golden Age," Alexandra Byrne (Winner)
"La Vie En Rose," Marit Allen
"Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street," Colleen Atwood



BEST DOCUMENTARY FEATURE
"No End in Sight"
"Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience"
"Sicko"
"Taxi to the Dark Side" (Winner)
"War/Dance"



BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
"Freeheld" (Winner)
"La Corona" ("The Crown")
"Salim Baba"
"Sari's Mother"



BEST FILM EDITING
"The Bourne Ultimatum," Christopher Rouse (Winner)
"The Diving Bell and the Butterfly," Juliette Welfling
"Into the Wild," Jay Cassidy
"No Country for Old Men," Roderick Jaynes
"There Will Be Blood," Dylan Tichenor



BEST MAKEUP
"La Vie en Rose" (Winner)
"Norbit"
"Pirates of the Caribbean: At World's End"



BEST ORIGINAL SCORE
"Atonement", Dario Marianelli (Winner)
"The Kite Runner", Alberto Iglesias
"Michael Clayton", James Newton Howard
"Ratatouille", Michael Giacchino
"3:10 to Yuma", Marco Beltrami



BEST ORIGINAL SONG
"Falling Slowly" from "Once" (Winner)
"Happy Working Song" from "Enchanted"
"Raise It Up" from "August Rush"
"So Close" from "Enchanted"
"That's How You Know" from "Enchanted"


BEST ANIMATED SHORT FILM
"I Met the Walrus"
"Madame Tutli-Putli"
"MÍme Les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)"
"My Love (Moya Lyubov)"
"Peter & the Wolf" (Winner)



BEST LIVE ACTION SHORT FILM
"At Night"
"Il Supplente (The Substitute)"
"Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)" (Winner)
"Tanghi Argentini"
"The Tonto Woman"



BEST SOUND EDITING
"The Bourne Ultimatum" (Winner)
"No Country For Old Men"
"Ratatouille"
"There Will Be Blood"
"Transformers"



BEST SOUND MIXING
"The Bourne Ultimatum" (Winner)
"No Country For Old Men"
"Ratatouille"
"3:10 to Yuma"
"Transformers"



BEST VISUAL EFFECTS
"The Golden Compass" (Winner)
"Pirates of the Caribbean: At World's End"
"Transformers" ...

 

 Film Clips
Free
Monthly NEWSLETTER


just added:

Bible Jokes Ebook on Kindle

The top 20 movies 2013 you should not miss  (according to Time)

Share

In this film section:
 
Start
Up
webby awards
oscar dresses
comedy caravan
Festival de Cannes
Los Angeles film festival
KIDflix Film Fest
Pan African Film Festival
cannes 2007 awards
love film
Actors Guild Awards
oscar nominees
Sundance Film Festival
Venice Film Festival
Berlin Film Festival
oscars nominations
Melbourne International Film Festival
film festival movies
Cannes awards 2011
mtvmovieawards

Film clips

Search  this site

What Next ? text the romance back-even if it is not your fault


Get oscar nominees in three little steps ! Start ] Up ] webby awards ] oscar dresses ] comedy caravan ] Festival de Cannes ] Los Angeles film festival ] KIDflix Film Fest ] Pan African Film Festival ] cannes 2007 awards ] love film ] Actors Guild Awards ] [ oscar nominees ] Sundance Film Festival ] Venice Film Festival ] Berlin Film Festival ] oscars nominations ] Melbourne International Film Festival ] film festival movies ] Cannes awards 2011 ] mtvmovieawards ]